Mr. Justice Virender Singh

  • Former Chief Justice, High Court of Jharkhand 
  • Former  Chairperson, Armed Forces Tribunal 
  • Former acting Chief Justice, J&K High Court
  • Former Judge, Punjab & Haryana High Court
  • Arbitrator Mediator and Legal Consultant

Mr. Virender Singh passed from Government College, Rohtak and completed his Degree of Law from J.V.Jain College, Saharanpur. He started practice from June 1978 in Rohtak. Singh was appointed as Deputy Advocate General, Haryana in 1995. On 2 July 2002 he was appointed as Judge of Punjab and Haryana High Court thereafter transferred to Jammu and Kashmir High Court on 19 April 2007. He served as acting Chief Justice of Jammu and Kashmir High Court from 2 April 2012 to 8 June 2012. Justice Singh became the Chief Justice of Jharkhand High Court on 1 November 2014 and was retired on 7 October 2016. After the retirement he was appointed as the Chairperson of the Armed Forces Tribunal (AFT) on 3 January 2017. He retired from the post of Chairman Armed Forces Tribunal on 6th June, 2019. He is an Arbitrator Mediator and Legal Consultant